Tehnološka industrija nudi karijere koje se stalno razvijaju, ali će verovatno postojati do kraja vremena. Na kraju krajeva, živimo u digitalnom univerzumu.
Ako tražite posao u tehnologiji, ova lista, koja dolazi sa liste najboljih poslova u SAD-u, ima jake opcije koje takođe nude visoke plate. Podaci dolaze iz Zavoda za statistiku rada.
#1 Web programer
Srednja plata: 77.030 dolara
Web programer je napravio i koristi baš onu web stranicu na kojoj se trenutno nalazite – i verovatno je imao udela u većini web stranica koje posećujete. Web programeri su potpuno investirani u tehnologiju i softver za kreiranje weba, pišu kodove i sl.
Ovo je veoma tehnološki orijentisana karijera, ali ako tražite kreativne poslove, ovo je definitivno jedan od njih. To je takođe posao koji je usko povezan sa drugima, jer ćete često raditi direktno sa klijentima ili saradnicima koji će vam reći šta žele na svojoj veb stranici.
Što se tiče mesta gde biste mogli da radite, postoji nekoliko mesta na kojima web programer može da koristi, uključujući:
- Firme za projektovanje računarskih sistema
- Izdavači
- Firme za menadžment konsalting
- Reklamne firme
- Korporacije
Takođe možete odlučiti da radite za sebe, kao samozaposleni web programer.
Gde god da radite, na kojoj god vrsti web stranica radite, izgledi za rast za ovu izabranu karijeru izgledaju veoma dobro. BLS predviđa rast zaposlenosti za web programere od 30,3% između 2021. i 2031. U tom periodu bi trebalo da bude otvoreno 28.900 radnih mesta.
#2 Administrator računarskih sistema
Srednja plata: 80.600 dolara
Ovo je važan posao, u kome ćete biti tretirani kao heroj kada rešite probleme. Vi ste osoba koja će postavljati i održavati računarske servere u radu za bilo koju kompaniju u kojoj radite.
Možete raditi na bilo kom broju mesta:
- Kompanija za mreže ili računarske sisteme koja opslužuje veliki broj klijenata
- Možda radite u džinovskoj korporaciji kao što je banka
- Možda radite u bolnici
- Možda radite u kancelariji lokalne ili savezne vlade
Kao što možete zamisliti, to može biti posao pod velikim pritiskom ako ne znate šta radite. Svi zavise od računara ovih dana, a računarski softver i hardver se stalno menjaju – i imaćete sajber napade. To je samo deo posla. Ali ako dobro radite svoj posao, bićete traženi.
U stvari, BLS predviđa rast zaposlenosti od 3,4% za administratore računarskih sistema između 2021. i 2031. U tom periodu bi trebalo da se otvori oko 11.300 radnih mesta.
#3 Kompjuterski programer
Srednja plata: 93.000 dolara
Ako znate šta su C++ i Python, možda imate budućnost kao kompjuterski programer.
Kao kompjuterski programer, pisaćete mnogo kodova koji računaru govori šta da radi. Vaši prijatelji i porodica će na vas verovatno gledati kao na kompjuterskog boga, ili će vas barem kontaktirati svaki put kada se neki od njihovih uređaja pokvari.
Što se tiče mesta gde ćete raditi, verovatno ćete biti negde u kancelariji. Međutim, vaše mogućnosti za posao su prilično brojne. Možete raditi u sledećim poslovanjima:
- Kompanija društvenih medija, poput Fejzbuka
- Korporacija koja proizvodi hardver, kao što je Microsoft
- Korporacija koja proizvodi softver, kao, pa, takođe Microsoft, ili Adobe ili Oracle
- Sajt za e-trgovinu, poput Amazona
- Entertainment kompanija, kao što je Netflix ili HBO
Naravno, postoje mnoge druge kompanije, velike i male, u kojima možete raditi. Čini se da su svima potrebni kompjuterski programeri ovih dana. S tim u vezi, BLS predviđa rast zaposlenosti kompjuterskih programera od 10,2% između 2021. i 2031.godine. U tom periodu procenjuje se da će biti izgubljeno 17.800 radnih mesta. Ali to ne znači da ovi visoko plaćeni poslovi neće biti među njima.
#4 Administrator baze podataka
Srednja plata: 96.710 dolara
Razmislite o kompaniji koja ima bazu podataka o finansijskim podacima i adresama klijenata. Ili biblioteka koja ima gomilu digitalnih arhiva. Ili vladinu kancelariju ili advokatsku kancelariju sa puno i puno informacija koje treba zaštititi ali i organizovati. Morate biti u mogućnosti da lako pronađete te informacije – i da budete u mogućnosti da dodate informacije dok ih prikupljate.
Razmislite o tome koliko oglašivači i internet pretraživači nagrađuju podatke i počećete da shvatate zašto je ovaj posao cenjen i zašto ste dobro plaćeni da biste bili sigurni da se o informacijama dobro brine.
Pa gde biste mogli da radite? Brojna mesta, uključujući:
- Osiguravajuća društva
- Školski sistemi i univerziteti
- Tehnološke kompanije
- Korporacije
- Finansijske institucije
Lista se nastavlja i nastavlja. To je takođe rastuće polje. BLS predviđa rast zaposlenosti od 8,1% za administratore baza podataka između 2021. i 2031. U tom periodu bi trebalo da se otvori oko 7.400 radnih mesta.
#5 Analitičar računarskih sistema
Srednja plata: 99.270 dolara
U ovom poslu vi ste osoba koja dizajnira računarske sisteme i procese vašeg klijenta ili kompanije. Morate da znate mnogo o računarima – o hardveru, softveru i mrežama – ali i o tome kako funkcioniše posao ili organizacija. Ako ne razumete potrebe vašeg klijenta ili kompanije, ne možete zaista da napravite računarski sistem koji radi ono što bi trebalo da radi.
Možete izabrati mnoge vrste kompanija. Neke od industrija u kojima možete raditi uključuju:
- Konsultantske firme za informacione tehnologije
- Finansijske institucije, kao što su banke
- Kompanije za e-trgovinu
- Velike korporacije
Radićete za bilo koju veliku kompaniju koja ima lavirint računarskih mreža i sistema. Takođe možete raditi za sebe i pokrenuti sopstvenu konsultantsku firmu za analitičare računarskih sistema.
Ova karijera takođe raste. BLS predviđa rast zaposlenosti od 9,4% za analitičare računarskih sistema između 2021. i 2031. U tom periodu bi trebalo da se otvori oko 50.900 radnih mesta.
#6 Data Scientist
Srednja plata: 100.910 dolara
Možda niste pravi naučnik, ali dovoljno blizu. Moraćete da vladate matematikom (posebno statistikom), kvantitativnim rezonovanjem i takođe imate visoko razvijene veštine kompjuterskog programiranja. Ovo je posao za zaista pametne ljude. Vaš posao je da shvatite sve podatke koje vaša organizacija prikuplja.
Verovatno ćete generisati mnogo izveštaja, objašnjavajući podatke rukovodiocima kako bi oni mogli da donose odluke. Takođe možete da dajete podatke programima veštačke inteligencije.
Možete raditi na mnogobrojnim mestima, među kojima su i sledeće:
- Vladina agencija
- Firma za dizajn računarskih sistema
- Izdavač softvera
- Univerzitet
- Istraživačka institucija
- Pružalac zdravstvenih usluga
- Sportski tim
- Filmski studio
BLS predviđa rast zaposlenosti naučnika podataka od 35,8% između 2021. i 2031.godine. U tom periodu bi trebalo da se otvori oko 40.500 radnih mesta.
#7 Analitičar informacione bezbednosti
Srednja plata: 102.600 dolara
Pomalo ste kao čuvar banke, policajac ili superheroj, ali na sreću, ovo nije nasilan posao. Ali štitite računarske sisteme od kriminalaca.
Vaš je posao da čuvate informacije u svojim računarskim mrežama i sistemima od hakera. Uzimajući u obzir sve informacije koje vaš klijent ili kompanija treba da zaštiti – lozinke ljudi, brojeve računa, brojeve kreditnih kartica i možda brojeve socijalnog osiguranja – zaista ste kao superheroj. Štitite javnost od toga da privatni detalji dođu u pogrešne ruke, a da vaš poslodavac ili klijent ne izgledaju kao da im se ne može verovati da će zadržati te informacije.
Gde ćeš raditi? Kao što možete zamisliti, bilo koji broj mesta, uključujući:
- Male, srednje ili velike konsultantske kompanije koje opslužuju veliki broj klijenata
- Finansijske institucije
- Vladine agencije
- univerziteti
- Velike korporacije
Ako je ovo vaša izabrana karijera, potrebni ste. BLS predviđa rast zaposlenosti od 34,7% za analitičare bezbednosti informacija između 2021. i 2031. U tom periodu bi trebalo da se otvori oko 56.500 radnih mesta.
#8 Arhitekta računarske mreže
Srednja plata: 120.520 dolara
Ako ste osoba koja je provela detinjstvo rastavljajući računare i praveći ih, možda ste se pripremali za karijeru arhitekte računarske mreže.
Ovo je karijera u kojoj dizajnirate, gradite i pokrećete računarske mreže, od internih računarskih mreža (intraneta) do infrastrukture u Cloud-u. Verovatno ćete imati tim kompjuterskih programera i drugih IT radnika kojima ćete upravljati.
Pa gde biste mogli da radite? Zaista ne nedostaje mesta koja će želeti da vas zaposle:
- Usluge računarstva u oblaku
- univerziteti
- Zdravstveni centri
- Vladine agencije
- Međunarodne korporacije
Na sreću, takođe ne bi trebalo da nedostaje radnih mesta. BLS predviđa rast zaposlenosti za arhitekte računarskih mreža od 4,3% između 2021. i 2031. U tom periodu bi trebalo da se otvori oko 7.500 radnih mesta.
#9 Software Developer
Srednja plata: 120.730 dolara
Ovo je jedan od onih poslova svetog grala u svetu tehnologije. Veoma je tehnički, ali i veoma kreativan. Na kraju krajeva, vi kreirate softver, često od nule, iako ponekad možda nadograđujete već postojeći softverski program. Možda stvarate nešto o čemu ste razmišljali ili nešto što klijent ili vaš poslodavac želi. Ali slično na način na koji umetnik, pisac ili muzičar radi, vi ćete shvatiti kako da naterate softverski program da radi ono što bi trebalo da radi.
Ako želite da napravite aplikaciju koja priča vic dnevno ili analizira norvešku literaturu, vi biste to uradili. Ograničeni ste maštom i tehnologijom, koja se ovih dana čini gotovo neograničenom.
Pokušajte da tražite posao na sledećim mestima:
- Vladina agencija
- Korporacija
- Zdravstvena kompanija
- Proizvodni objekat
- Filmski studio
Gotovo svakoj velikoj organizaciji biće potrebni programeri softvera, mada možete jednostavno raditi za firmu koja se bavi razvojem softvera koja radi sa raznolikom kolekcijom klijenata.
Verovatno ćete imati mnogo klijenata ili mnogo posla od svog poslodavca. Definitivno postoji potreba za ovom profesijom. BLS predviđa rast zaposlenosti od 26% za programere softvera između 2021. i 2031. U tom periodu bi trebalo da se otvori oko 370.600 radnih mesta.
#10 IT menadžer
Srednja plata: 159.010 dolara
IT menadžer radi sve. Možete zamisliti IT menadžera kao dirigenta u orkestru. Nećete svirati svaki instrument koji se koristi za pokretanje računarskih i informacionih sistema organizacije, ali verovatno biste mogli. Međutim, vi ste lider, tako da verovatno nećete raditi mnogo osnovnih stvari kada su kompjuteri u pitanju.
Pa gde biste mogli da radite? Nebo je granica:
- Vladine organizacije
- Korporacije
- Finansijske institucije
- Univerziteti ili sistem javnih škola
- Muzeji
- Bolnice
Praktično svakoj industriji na planeti je potreban IT menadžer. I biće im potrebno više njih u narednoj deceniji. BLS predviđa rast zaposlenosti IT menadžera od 16,2% između 2021. i 2031. U tom periodu bi trebalo da se otvori oko 82.400 radnih mesta.
Izvor: Money.usnews.com
COMMENTS