Rangiranje koje je objavio web sajt za lične finansije WalletHub nije samo ispitivao cene zakupa – koje su porasle za 14% u odnosu na prethodnu godinu u Sjedinjenim Državama – ali i druge parametre pristupačnosti za svako tržište. Ove metrike uključuju troškove života, prosečnu kvadraturu kuće, prosečne troškove osiguranja za iznajmljivanje, zakone o podstanarstvu, limite depozita i standarde pregleda stanara.
Bodovanje je takođe uključivalo metriku kvaliteta života, koja je učinila do 40% ukupne cene tržišta za iznamljivanje. Ove metrike su uključivale vremenske prilike, kvalitet škola, stope kriminala, ankete o zadovoljstvu stanovnika, prosečne troškove putovanja i snagu lokalnog tržišta rada.
Evo pogleda na 12 najboljih američkih gradova za iznajmljivanje, od 182 najveća metro područja:
- Columbia, Maryland
- Overland Park, Kansas
- Sioux Falls, South Dakota
- Bismarck, North Dakota
- Lincoln, Nebraska
- Chandler, Arizona
- Scottsdale, Arizona
- Gilbert, Arizona
- El Paso, Texas
- Casper, Wyoming
- Cedar Rapids, Iowa
- Fargo, North Dakota
Dok veliki gradovi poput Njujorka, Los Anđelesa, Atlante i Čikaga zauzimaju donju polovinu rangiranja, manji gradov na jugozapadu i srednjem zapadu zauzimaju prva mesta.
Kolumbija, Merilend, zajednica van Baltimora, je zauzela prvo mesto. Tržišta u Arizoni, Teksasu, Ajovi i Dakotama zauzimaju dobar deo od 50 najboljih.
Ova tržišta su u manje gusto naseljenim državama koje imaju više slobodnih radnih mesta i niže cene zakupa, iako nemaju uvek najviše rangiranje kada je kvalitet života u pitanju. Na primer, četvrtoplasirani Bizmark, Severna Dakota, je zauzeo prvo mesto po pristupačnosti, ali samo 157.mesto po kvalitetu života.
Gradovi u Kaliforniji takođe su se pojavili na rang listi, a San Francisko je najviše rangiran na ukupno 14.mestu, a sledi ga San Hoze, koji je rangiran na 20.mestu. kao i kod ova dva grada, mnoga tržišta stanoavnja u Kaliforniji su imala visoku ocenu kvaliteta života, ali je njihov rang često bio potkopan zbog srednjeg ili lošeg rangiranja zbog pristupačnosti.
Pristupačnost zakupnine je i dalje gorući problem za potrošače. Srednje cene zakupa su porasle za oko 300 dolara u prošloj godini, na ukupno 2.016 dolara od juna 2022.godine, prema podacima Redfin-a, kompanije za posredovanje u prometu nekretninama.
Za rangiranje, WalletHub je uporedio 150 najnaseljenijih gradova Sjedinjenih Država, plus najmanje dva najnaseljenija grada u svakoj državi. Analiza je procenila dostupnost zakupa i kvalitet života kroz 22 različita pokazatelja, koristeći podatke iz izvora kao što su Biro za popis stanovništva Sjedinjenih Država (U.S. Census Bureau), Nacionalno udruženje prodavaca nekretnina (National Association of realtors) i organizacija Velike škole (GreatSchools.org).
Izvor: Cnbc.com
COMMENTS