Ako ste vlasnik zelene karte koji je ispunio uslove za naturalizaciju – ili ćete to učiniti u bliskoj budućnosti – možda se pitate da li je dobijanje američkog državljanstva ispravna odluka. Kratak i jasan odgovor na to pitanje je DA, ako planirate da živite u Sjedinjenim Državama.
Međutim, za neke ljude, ovaj odgovor je malo složeniji – često zbog identitetskih ili praktičnih razloga.
U ovom članku ćemo govoriti o prednostima postajanja naturalizovanog Amerikanca – kao i o pravilima koja udaljavaju neke vlasnike zelenih karti od želje za državljanstvom – kako bismo vam pomogli da se odlučite da li je naturalizacija sledeći korak koji želite preduzeti na vašem imigracionom putu.
Koji su benefiti američkog državljanstva?
Postati američki državljanin je sledeći logičan korak za većinu vlasnika zelenih karti, posebno ako nameravaju da ostanu u Sjedinjenim Državama dugoročno. Američko državljanstvo pruža brojne prednosti koje nisu dostupne vlasnicima zelenih karata.
Prava američkog državljanina nakon naturalizacije
Ne možete biti deportovani u svoju zemlju bivšeg državljanstva ili nacionalnosti. Imaćete jednako pravo kao i bilo koji drugi Amerikanac da živite i radite u Sjedinjenim Državama. Čak i ako vas u budućnosti optuže za krivično delo, moći ćete da ostanete u Sjedinjenim Državama. (iako su nedavni izveštaji pokazali da američka vlada planira da sprovodi više ’denaturalizacija’ na osnovu prethodnih krivičnih dela, to ne bi trebalo da utiče na veliku većinu naturalizovanih američkih građana).
Možete putovati sa jednim od najmoćnijih pasoša na svetu. Prijavljivanje američkog pasoša nakon dobijanja vašeg sertifikata o naturalizaciji je glavna prednost američkog državljanstva. Sa američkim pasošem možete otputovati na kratka putovanja bez vize na više od 180 destinacija, putovati u inostranstvo koliko god želite na koliko dugo želite i tražiti pomoć od lokalne američke ambasade tokom nevolja.
Možete dobiti i savezne beneficije dostupne samo građanima Sjedinjenih Država. Naturalizacijom ćete dobiti puni pristup određenim vladinim dobrotvornim programima kao što je savezna pomoć na fakultetu dostupna samo građanima SAD-a.
Možete se prijaviti za zelenu kartu za svoje rođake. Moći ćete da sponzorišete svoje roditelje, odraslu decu, braću i sestre za njihove zelene karte.
Vaša deca automatski postaju državljani Sjedinjenih Država – čak i ako su rođena u inostranstvu. Jednostavno ćete morati da prijavite rođenje deteta američkoj ambasadi ili konzulatu.
Više ne morate da se bavite imigracionim papirima. Nećete morati da obnavljate zelenu kartu ili plaćate takse za prijavu imigracije. Takođe nećete morati da obavestite USCIS svaki put kada se preselite.
Možete se prijaviti za posao u okviru vlade SAD. Većina zaveznog zaposlenja je samo za državljane Sjedinjenih Država. Iako svaki posao ima svoje dobre i loše strane, savezni zaposleni i njihove porodice imaju tendenciju da primaju relativno bolje beneficije i zarade od radnika u privatnom sektoru.
Možete glasati na bilo kojim američkim izborima. Samo američki građani mogu glasati na saveznim izborima. Osobe koje nisu građani mogu glasati samo na nekim lokalnim izborima. Ako želite da učestvujete na liderstvo u vašoj zajednici ili Sjedinjenim Državama u celini, kabina za glasanje je mesto za početak.
Možete se kandidovati za izabranu funkciju. Američko državljanstvo je potrebno za savezne kancelarije i većinu funkcija na javnim pozicijama na državnom i lokalnom nivou.
Odgovornosti američkog državljanina
Postoji samo nekoliko razloga – pored snažnijeg poistovećivanja sa rodnom zemljom – zašto se neki ljudi namerno odlučuju odreći američkog državljanstva u korist preostalih nosilaca zelene karte.
Možda će se od vas tražiti da se odreknete državljanstva u drugim zemljama. U zavisnosti od pravila matične države za dvojno državljanstvo (istovremeno državljanstvo dve države), možda ćete morati da odustanete od trenutnog državljanstva kada postanete Amerikanac. Sjedinjene Države dozvoljavaju dvojno državljanstvo. Mnoge države – Australija, Kanada i Velika Britanija na primer – vam takođe omogućavaju da budete državljani druge države. indija, Japan i brojni drugi, međutim, zahtevaju da se odreknete državljanstva u tim zemljama čim postanete Amerikanac.
Najbolje je da proverite politiku matične države o dvojnom državljanstvu pre podnošenja zahteva za naturalizaciju ako nameravate da zadržite strano državljanstvo.
Prijave poreza na dohodak u SAD-u morate podnositi doživotno – bez obzira gde živite. Kao američki državljanin, čak i ako se preselite u inostranstvo, i dalje morate podneti američku prijavu poreza na dohodak. Sve dok ispunjavate određene uslove, moći ćete da izuzmete iz svog prihoda do godišnjeg ograničenja – trenutno preko 100.000 dolara – dozvoljenog od strane vlade SAD-a, što znači da neće biti oporezivano. Svaki prihod koji pređe tu granicu će obično biti oporezivan.
Vaša kriminalna istorija će biti strogo proučena. Ako ste počinili krivično delo koje bi vas moglo učiniti kandidatom za deportaciju – kao što su imigraciona prevara, zloupotreba droga ili porodično nasilje – posebno je važno potražiti pravnu pomoć pre podnošenja zahteva za naturalizaciju.
Možda ćete biti pozvani da služite vojsku. Obavezno služenje vojnog roka sprovedeno Nacrtom je oficijalno ukinuto 1973.godine. Međutim, ako bude vraćeno, mogli biste biti pozvani na služenje vojnog roka. Svaki muškarac koji je živeo u Sjedinjenim Državama ili je dobio zelenu kartu između 18 i 26.godine – osim ako nije imao imigracioni status koji nije vlasnik ’zelene karte’ – mora se registrovati u Sistemu selektivne usluge.
Možda ćete biti pozvani da služite u poroti. U SAD-u, porota u sudskom postupku je obavezna. Ako ste pozvani, morate prisustvovati, ali možda nećete biti nužno izabrani da služite. Samo oni koje sudija i advokati odaberu nakon poziva će zaista služiti u poroti.
Aktivni pripadnici vojne službe, profesionalni radnici vatrogasnih i policijskih odeljenja i određeni javni službenici koji rade puno radno vreme na svom radnom mestu su izuzeti dužnosti savezne porote. Pojedinci koji su radili u saveznoj poroti u poslednje dve godine, imaju 71.godinu i više ili su osobe koje se dobrovoljno javljaju, obično mogu zahtevati izuzeće iz službe, ali politike se razlikuju od okružnog suda. Državni i lokalni sudovi nameću svoja pravila, ali takođe izuzimaju pojedince na osnovu starosti, posebnih potreba ili položaja na javnim pozicijama.
Izvor: Boundless
COMMENTS