Društvene mreže su postale više od samo rekreativnog izlaza, one su online predstava o tome ko ste. Možda se pitate: Da li Američka služba za državljanstvo i imigraciju (USCIS) prati društvene mreže ljudi koji podnose zahteve za imigracijske beneficije? Ovaj vodič objašnjava.
Da li USCIS prati vašu aktivnost na društvenim mrežama?
Da, USCIS može pregledati vaše profile na društvenim mrežama. Njihovo nadziranje je isključivo u svrhu procene vašeg zahteva za imigracijske beneficije. Njihovi nalazi mogu uticati na odluku o vašoj sposobnosti. Kada je reč o vrstama informacija sa društvenih mreža koje se pregledaju, obučeni službenici USCIS-a proveravaju sadržaj koji je javno dostupan svima na internetu, a to može uključivati vaše objavljene fotografije, video snimke i komentare. Ako pronađu relevantne informacije koje mogu uticati na procenu vašeg zahteva, njihovi nalazi mogu vam biti dostavljeni tokom intervjua ili u zahtevu za dodatne dokaze. USCIS može te informacije staviti u vaš dosije.
USCIS može detaljno pregledati vaše profile na društvenim mrežama. Ako se pronađu neusaglašenosti ili netačnosti koje dovode u pitanje autentičnost vašeg braka, može se posumnjati na prevaru u braku. Ako USCIS utvrdi da ste vi i vaš supružnik sklopili brak s ciljem zaobilaženja imigracijskih zakona, oboje možete biti krivično gonjeni.
Pregled društvenih mreža radi otkrivanja prevare pri podnošenju zahteva i sprovođenje provere iza pozadine i identifikaciju bezbednosnih pretnji
Informacije sa društvenih mreža prikupljene od strane USCIS-a mogu se koristiti za proveru da li su informacije koje ste pružili u podnetim dokumentima tačne i dosledne. USCIS će prikupljati samo informacije koje se odnose na razmatrane predmete.
Prevara pri podnošenju zahteva
Ako informacije sa društvenih mreža otkriju da podnosilac zahteva izgleda da je falsifikovao informacije u svojoj aplikaciji, ti nalazi se stavljaju u dosije pojedinca i u povezane sisteme USCIS-a.
Ako pronađene informacije mogu rezultirati odbijanjem beneficija, nalazi će biti dostavljeni pojedincu u dokumentu koji se zove Obaveštenje o nameri odbijanja, putem zahteva za dodatne dokaze, tokom intervjua ili putem drugih postupaka USCIS-a. Podnosilac zahteva će dobiti priliku da pregleda informacije i da odgovori na njih.
Provere prošlosti i bezbednosne pretnje (Background Checks )
USCIS može sprovesti proveru iza pozadine kako bi utvrdio da li podnosilac zahteva ima prethodne krivične presude ili druge prekršaje koji ga čine nekvalifikovanim za beneficije.
Na primer, objava na društvenim mrežama može ukazivati da podnosilac zahteva ima povezanost sa kriminalnom bandom, poznatom terorističkom grupom ili predstavlja neku drugu pretnju nacionalnoj bezbednosti. U takvim slučajevima, USCIS bi dokumentovao svoje nalaze, zajedno sa korisničkim imenom sa društvenih mreža odgovornim za objavljivanje informacija, i stavio ih u dosije podnosioca zahteva – i u druge povezane sisteme USCIS-a – kao zvanični zapis.
Drugi elementi sigurnosne provere uključuju otiske prstiju, potpis i fotografije – koje se prikupljaju tokom biometrijskog termina – sve to USCIS prikuplja i dostavlja Federalnom istražnom birou (FBI) radi kompletne provere krivične prošlosti. USCIS takođe traži da FBI obavi “proveru imena”, što znači da FBI pretražuje svoje zapise u potrazi za pojavom imena podnosioca zahteva. USCIS takođe vrši druge interne provere krivične prošlosti i bezbednosti.
GLDLAW
COMMENTS