Jeste li se ikada zapitali odakle dolazi izraz “jednom u plavom mesecu (once in u blue moon)”?
Ovog meseca vas svemir nagrađuje dvostrukim spektaklom: parom supermeseca koji kulminira sa retkom plavom mesečinom.
Prvo viđenje “plavog meseca” dogodilo se 1. avgusta, kada je pun mesec izašao na jugoistoku, delujući malo svetliji i veći nego inače. To je zato što je bio bliži nego obično, udaljen samo 222.159 milja. Mesec će biti još bliži noći 30. avgusta – svega 222.043 milja udaljen. Budući da je drugi pun mesec u istom mesecu, nazivamo ga plavim mesecom.
„Tople letnje noći su idealno vreme da posmatrate kako pun mesec izranja na istoku samo nekoliko minuta posle zalaska sunca. I to se dešava dva puta u avgustu“, kaže penzionisani NASA astrofizičar Fred Espenak.
Poslednji put kad su dva puna supermeseca ukrasila nebo u istom mesecu bilo je 2018. godine. To se neće ponoviti sve do 2037, prema italijanskom astronomu Đankluki Masi, osnivaču Virtualnog Projekta Teleskopa.
„Supermesec nam pruža izvanrednu priliku da pogledamo gore i otkrijemo nebo“, kaže on.
Ukoliko vam vreme dozvoljava jasno nebo, dvogledi ili teleskopi u dvorištu mogu poboljšati iskustvo, kaže Espenak, otkrivajući karakteristike kao što su lunarna maria – tamne ravni nastale vulkanskim izlivima drevne lave – i zraci koji izlaze iz lunarnih kratera.
COMMENTS