Ako se selite u Sjedinjene Države iz inostranstva i želite brzi vodič o tome kako i odakle da počnete, ovaj članak je samo za vas!
Ovaj vodič će vam pomoći da se snađete u novoj državi, da znate koji su vam dokumenti potrebni i pružiće vam nekoliko saveta o tome kako da se što lakše smestite.
Možda se selite zbog posla ili porodičnih razloga, ili samo zato što je vreme za promenu! Šta god da je vaš razlog, preseljenje u inostranstvo može izgledati zastrašujuće, ali bi trebalo da prođe glatko ako sledite jednostavne korake navedene u ovom vodiču. Razgovaraćemo o različitim koracima koji se odnose na preseljenje u Ameriku, šta treba da uradite pre nego što se preselite i šta da uradite kada stignete ovde, u Sjedinjene Države.
Pregled članka:
- Koje su prednosti preseljenja u Sjedinjene Države?
- Šest razloga za preseljenje u Ameriku
- Američka viza – sve što treba da znate
- ’Preseljenje u Ameriku’ lista: 11 stvari koje morate uraditi:
- Planirajte selidbu u Ameriku i procenite svoje troškove selidbe
- Prijavite se za svoj broj socijalnog osiguranja (SSN)
- Otvorite račun u američkoj banci
- Nabavite vozačku dozvolu Sjedinjenih Država
- Razumeti američki zdravstveni sistem
- Izgradite kreditno stanje u Sjedinjenim Državama
- Stanovanje: kupovina kuće i dobijanje hipoteke kao novi imigrant u Americi
- Shvatite beneficije kao zaposlenog u Americi
- Upoznajte se sa američkim saveznim i državnim ili lokalnim zakonima
- Obrazovni sistem Sjedinjenih Država
- Razumeti američku kulturu i tradiciju
- Zaključak
Koje su prednosti preseljenja u Sjedinjene Države?
Američki san itekako postoji i dostupan je svima koji ga žele. preseljenje u Ameriku nudi mnoge prednosti, a najistaknutija je da preseljenje u Ameriku znači kretanje ka boljoj mogućnosti u najvećoj ekonomiji sveta.
Od 2019.godine, nominalni DBP (društveni bruto proizvod) Sjedinjenih Država je 21,5 milijardi dolara i očekuje se da će porasti na 25,3 milijardi dolara u 2024.godini, što ga čini najvećom ekonomijom na svetu, mereno nominalnim DBP-om.
Sjedinjene Države imaju slobodnu tržišnu ekonomiju koja omogućava okretna poslovna ulaganja i direktna strana ulaganja. Sjedinjene Države su najveća svetska geopolitička sila i mogu zadržati veliki međunarodni dug kao primarni proizvođač svetske rezervne valute (u američkim dolarima). Američka ekonomija je na čelu tehnologije u mnogim industrijama i dom je nekim od najvećih kompanija na svetu u smislu vrednovanja.
Svi ovi faktori zaista čine Sjedinjene Države zemljom mogućnosti!
Sjedinjene Države su takođe divna nacija sa mnogo različitih pejzaža – od pustinja do plaža. Imaju fantastične gradove koji su uvek užurbani, ali takođe i prigradske oblasti u kojima ćete pronaći mir, ako je to ono što tražite. Ovde zaista možete pronaći sve što tražite, u smislu načina života i lokacije.
Slede najistaknutije prednosti preseljenja u Ameriku.
Top 6 razloga za preseljenje u Ameriku
- Više mogućnosti za karijeru i lični razvoj u najvećoj svetskoj ekonomiji
- Relativno niži troškovi života i mogućnosti posedovanja kuće u odnosu na druge razvijene države
- Najbolji sistem visokog obrazovanja na svetu
- Jedna od najboljihl medicinskih ustanova na svetu, što dovodi do dužeg životnog veka
- Raznolik pejzaž, vreme i prirodne lepote svuda okolo koje će odgovarati svačijem ukusu
- Poboljšan kvalitet života sa ekonomskom snagom Sjedinjenih Država u kombinaciji sa pristupačnošću
Američka viza – sve što treba da znate
Američka viza je imigracioni dokument koji vam omogućava ulazak u Sjedinjene Države. Možete podneti zahtev za američku vizu preko najbliže ambasade ili konzulata u vašoj državi. Američki State Department uglavnom izdaje američku vizu. Međutim, ona ima datum isteka, koji će biti u rasponu od 6 meseci do 10 godina, u zavisnosti od toga za koju vrstu vize za Sjedinjene Države podnosite zahtev: turističku, studentsku, radnu, itd.
Možda vam neće trebati viza ako ste državljanin ili stanovnik države koja je određena VWP programom (Visa Waiver Program) i putujete u Sjedinjene Države zbog turizma ili posla za boravak od 90 dana ili kraće.
Koje su različite kategorije američkih viza?
Proces podnošenja zahteva za vizu za Sjedinjene Države varira u zavisnosti od vrste vize za Sjedinjene Države za koju se podnosi zahtev.
Evo glavnih kategorija američkih viza za putovanje u Sjedinjene Države:
- Turizam/poseta i privremeni poslovi (B1/B2 viza) – pored toga, Sjedinjene Države izdaju turističke vize i vize za posetioce koji žele da dođu u zemlju privremeno zbog posla (kategorija vize B-1), ili odmora (B-2), ili oboje (B-1/B-2). Primeri privremenih poslova uključuju prisustvovanje poslovnim sastancima ili konferencijama i pregovaranje o ugovorima
- Studija i razmena (F, M i J vize) – Sjedinjene Države su jedna od primarnih destinacija za međunarodne studente da biste studirali u Americi, morate imati studentsku vizu. Da li vam treba F ili M viza zavisi od vrste škole i programa studija koje želite da studirate.
Za dolazak u Sjedinjene Države za studiranje sledeće kategorije: |
…morate imati sledeći tip vize: |
Univerzitet ili koledž |
F |
Srednja škola |
F |
Privatna osnovna škola |
F |
Seminar |
F |
Konzervatorijum |
F |
Druga akademska institucija, uključujući i program za obuku jezika |
F |
Stručna ili druga priznata neakademska institucija, osim programa obuke jezika |
M |
Viza za posetioce na razmeni (J) su neimigrantske vize za pojedince odobrene da učestvuju u programima razmene posetilaca u Sjedinjenim Državama.
- Zaposlenje (H,L,O,P,Q vize) – Privremene radne vize su za strane državljane koji žele da uđu u Ameriku kako bi legalno radili određeno vreme i ne ispunjavaju uslove za stalni boravak. Vize za zapošljavanje zahtevaju od poslodavca da podnese zahtev za vizu Službi za državljanstvo i imigraciju (USCIS). Za podnošenje zahteva za radnu vizu je potrebna odobrena peticija. Evo različitih kategorija radnih viza u Sjedinjenim Državama:
H viza: Za profesionalce za rad u specijalnom zanimanju. Zahteva diplomu visokog obrazovanja ili njen ekvivalent.
L viza: Za premeštaje unutar kompanije za rad za trenutnog poslodavca u menadžerskom ili izvršnom svojstvu ili poziciji koja zahteva specijalizovano znanje u Sjedinjenim Državama sa njihove prethodne lokacije u inostranstvu u filijali
O viza: Za pojedince sa izuzetnim sposobnostima ili dostignućima u oblasti nauke, umetnosti, obrazovanja, biznisa, atletike, filma i televizije
P viza: Viza za umetnika, zabavljača ili sportiste
K viza: Učesnik programa međunarodne kulturne razmene
Šta je Služba za državljanstvo i imigraciju Sjedinjenih Država (USCIS)?
USCIS nadgleda imigraciju u Sjedinjene Države i odobrava (ili odbija) peticije za imigrantske i neimigrantske vize. Status slučaja za vizu za Ameriku možete proveriti nakon procesa prijave na web stranici USCIS-a.
- Imigracijska viza (zelena karta) – Ako ste zainteresovani za trajnu migraciju u Ameriku, biće vam potrebna imigrantska viza ili ono što se obično naziva zelena karta. Sjedinjene Države nude mnogo različitih imigracionih viza ili opcija za zelenu kartu u zavisnosti od vaše specifične situacije.
Postoji pet glavnih tipova američkih viza ili kategorija zelene karte:
Imigracija zasnovana na porodici – zelena karta za određene članove porodice državljana Amerike i zakonitih stalnih stanovnika (vlasnike zelene karte)
Imigracija zasnovana na zaposlenju – zelena karta za stalni boravak i zapošljavanje privremenih stranih radnika i imigrantskih investitora
Diversity Visa Program – Program raznovrsnosti viza, takođe poznat kao lutrija zelenih karata, godišnje čini ograničeni broj zelenih karata dostupnim pojedincima koji ispunjavaju određene uslove podobnosti iz država sa niskim stopama imigracije u Sjedinjene Države
Specijalna imigrantska viza – pruža zelenu kartu raznim posebnim kategorijama, uključujući bivše službenike američke vlade i članove njihovih porodica u prekomorskim državama i kandidate za azil
Usvajanje – Zelena karta za usvajanje koja se izdaje za decu iz stranih zemalja koju usvajaju građani Sjedinjenih Država
Nakon što je vaša peticija za imigrantsku vizu odobrena, USCIS je proseđuje Nacionalnom centru za vizu (NVC) na prethodnu obradu imigrantske vize u tačno vreme. Pored toga, NVC će vam pomoći u pripremi vašeg zahteva za vizu za intervju za određene kategorije viza u američkim ambasadama i konzulatima.
- Druge kategorije viza – ovo uključuje sve druge kategorije viza kao što su tranzitne vize, diplomatske vize, itd
Zahtevi za dokumente za vizu za Sjedinjene Države
Za većinu neimigrantskih viza, evo potrebnih dokumenata za podnošenje zahteva za američku vizu:
- Popunjen obrazac DS-160
- Važeći pasoš
- Potvrda o uplati takse za podnošenje zahteva za vizu (160 USD)
- Jedna fotografija
- Detalji društvenih medija
- Ostala prateća dokumenta kao što su bankovni izvodi/povratne avionske karte/pisma o zaposlenju itd
Kako dobiti američku vizu
Evo uputstava korak po korak za dobijanje američke vize:
- Proverite da li vam je potrebna viza ili možete da iskoristite prednosti Visa Waiver Program-a
- Izaberite tip američke vize za koju ćete se prijaviti na osnovu vrste vaše posete
- Popunite obrazac DS-160 za neimigrantsku vizu
- Platite taksu za prijavu
- Zakažite intervju za vizu
- Prikupite svu potrebnu prateću dokumentaciju
- Prisustvujte intervjuu za vizu
- Sačekajte dok vam viza ne bude odobrena
’Preseljenje u Ameriku’ lista: 11 stvari koje morate uraditi:

Above view of unrecognizable traveler composing check list in diary while planning trip
Sada kada ste uspešno dobili američku vizu, vreme je da počnete da planirate veliki potez i da se smestite u svom novom domu.
Evo liste ključnih stvari koje treba da uradite da biste planirali selidbu, kao i da imate na umu čim stignete u Sjedinjenim Državama:
- Planirajte selidbu u Ameriku i procenite troškove selidbe
Preseljenje u inostranstvo može biti zastrašujući zadatak. Ali, ako se uradi kako treba, to takođe može biti uzbudljivo i ispunjavajuće iskustvo. U nastavku su neki od ključnih troškova koje ćete morati da imate na umu dok planirate selidbu:
- Unajmite profesinalnu selidbenu kompaniju ili uslugu dostave ako treba da premestite mnog ostvari iz svoje zemlje u Sjedinjenim Državama. Pakovanje vaših stvari je prvi korak ka selidbi. Razmislite o prodaji ili doniranju dodatnih predmeta koji vam više nisu potrebni
- Planirajte svoje putovanje unapred da biste uštedeli na putnim troškovima i održavali listu važnih brojeva telefona i adresa
- Uverite se da imate sve obavezne imigracione dokumente i potrebne vakcinacije za Sjedinjene Države
- Uredite svoj privremeni smeštaj za prvih nekoliko nedelja jer će vam trebati neko vreme da nađete mesto za iznajmljivanje ili kupovinu
- Prijavite se za svoj broj socijalnog osiguranja (SSN)
Socijalno osiguranje je savezni program koji obezbeđuje socijalno osiguranje za građanje Sjedinjenih Država. Američki broj socijalnog osiguranja je devetocifreni broj koji se izdaje za identifikaciju i tačno evidentiranje plata ili zarada od samostalne delatnosti stanovnika Amerike sa računom socijalnog osiguranja. Uprava za socijalno osiguranje kreira ovaj nalog u ime osobe kada prihvati posao u Sjedinjenim Državama.
Kada se selite u Ameriku, važno je da se prijavite za broj socijalnog osiguranja čim stignete jer će vam biti potreban da biste dobili posao, prikupili beneficije socijalnog osiguranja i dobili druge državne usluge.
Kako se američki nedržavljani mogu prijaviti za SSN?
Samo nedržavljani kojima je Ministarstvo za unutrašnju bezbednost (DHS) ovlastilo da rade u Sjedinjenim Državama mogu dobiti broj socijalnog osiguranja.
Ako se prijavljujete za neimigrantsku vizu (zelenu kartu) iz svoje matične zemlje, možete se prijaviti za SSN zajedno sa prijavom za imigrantsku ivzu i dobiti karticu socijalnog osiguranja pre nego što stignete u Sjedinjene Države. Alternativno, možete lično posetiti kancelariju socijalnog osiguranja.
Nosioci neimigrantskih viza se mogu prijaviti za svoj SSN na dva načina:
- Možete se prijaviti za svoj SSN na istom USCIS obrascu I-765 (Zahtev za odobrenje zapošljavanja) ako ste zakonito prisutni u Americi i nameravate da tražite radnu dozvolu od Službe za državljanstvo i imigraciju Sjedinjenih Država (USCIS)
- Ako ste trenutno u Americi sa važećom vizom i vaš status vize vam omogućava da radite, morate lično otići u kancelariju socijalnog osiguranja da biste se prijavili
Potrebni dokumenti za nedržavljane Sjedinjenih Država da bi se prijavili za SSN
Prvo, Upravi za socijalno osiguranje će biti potrebni vaši imigracioni dokumenti u Americi i važeći strani pasoš da potvrdi vaš identitet i ovlašćenje za rad u Sjedinjenim Državama.
Sledeći dokumenti su prihvatljivi:
- Obrazac I-551 (Zakonita kartica za stalni boravak ili imigrantska viza)
- Vizni pečat koji pokazuje klasu prijema koja dozvoljava rad u Americi
- Obrazac I-94 (Evidencija o dolasku/odlasku) ili
- Obrazac I-766 (Dokument o ovlašćenju za zapošljavanje/EAD)
- Otvorite račun u američkoj banci
Mnoge pridošlice u Americi ne znaju da neke američke banke dozvoljavaju američkim nedržavljanima da otvore bankovni račun u bez SSN-a ili na daljinu pre nego što stignu u Sjedinjene Države.
Kada se preselite u Ameriku, moraćete da otvorite račun u američkoj banci da biste plaćali račune i primali platu. Pored toga, trebalo bi da otvorite tekući račun sa debitnom karticom kako biste mogli da plaćate stvari bez potrebe da stalno nosite gotovino.
Proces otvaranja računa u američkoj banci će se razlikovati u zavisnosti od vrste rezidentnog statusa u Amerrici koji trenutno imate, tj.ako planirate da otvorite svoj tekući račun bez SSN-a iz vaše matične države pre dolaska u Ameriku ili ako ste već dobili SSN broj i trenutno boravite u Americi.
- Nabavite vozačku dozvolu u Sjedinjenim Državama
Ako razmišljate o preseljenju u Ameriku, vozačka dozvola je neophodna i trebalo bi da se prijavite za nju što je pre moguće po dolasku u Sjedinjene Države. ne samo da će vam trebati vozačka dozvola za vožnju u Americi, već služi i kao primarni lokalni identifikacioni dokument.
Možete se prijaviti za vozačke dozvole tako što ćete posetiti kancelariju Odeljenja za motorna vozila (DMV) u blizini mesta gde živite ili radite.
Obično su sledeći dokumenti potrebni za zahtev za vozačku dozvolu za nedržavljane:
- Dokaz o broju socijalnog osiguranja u zavisnosti od države. neke države ne zahtevaju dokaz o SSN-u
- Pasoš ili druga dokumenta koja služe kao validan dokaz identiteta
- Dokaz o prebivalištu u državi, kao što je račun za komunalne usluge ili bankovni izvodi
- Fotografija – nova slika će biti snimljena u DMV za vašu vozačku dozvolu
Saznajte koje su vozačke dozvole dostupne u vašoj državi i obavezno se prijavite z aonu koja će najbolje odgovarati vašim potrebama, kao što su standardne licence i identifikaciona dokumenta, regularna ID (identifiakciona dokumenta) i poboljšana ID i licence.
- Razumeti američki zdravstveni sistem
Za razliku od mnogih drugih razvijenih zemalja u kojima univerzalna zdravstvena zaštita pruža osnovni nivo pokrivenosti svim građanima, Sjedinjene Države imaju mešavinu privatnog zdravstvenog osiguranja i dva vladina programa poznata kao Medicare i Medicaid.
Zdravstvena zaštita u Americi je skupa. Amerikanci plaćaju svoju mediicnsku negu direktno ili indirektno preko svog zdravstvenog osiguranja u većini slučajeva. Stoga, po dolasku u Sjedinjene Države, osigurajte da imate dobar plan zdravstvene zaštite.
Evo tri vrste pokrića zdravstvenog osiguranja koja su dostupna u Sjedinjenim Državama:
Privatno medicinsko osiguranje: Privatno zdravstveno osiguranje se občno daje preko vašeg posldoavca ili škole, iako ga morate kupiti pojedinačno, ako je potrebno. Vaš poslodavac može ili u potpunosti da plati vaše zdravstveno osiguranje ili da od vas zatraži da pokrijete deo premije.
Medicaid: Medicaid je program zdravstvenog osiguranaj koji koriste ljudi sa niskim primanjima, uključujući porodice sa decom i trudnice. Predstavlja zajednički napor koji se finansira porezima savezne vlade i pojedinih država.
Medicare: Program Medicare, kojim upravlja vlada Sjedinjenih Država, je plan zdravstvenog osiguranja uz pomoć poreza i dostupan je starijim Amerikancima starijim od 65 godina.
Zdravstvena zaštita u Sjedinjenim Državama je skupa. Stoga je dobro imati osiguranje i dobar plan. Ako imate posao, vaš poslodavac može obezbediti beneficije zdravstvenog osiguranja. Da biste videli da li ste pokriveni osiguranjem, razgovarajte sa svojim poslodavcem da odredite koje opcije nude i koliki deo tih troškova pokrivaju. Pored svog doprinosa, oni mogu tražiti i druge doprinose od vas – pa se pobrinite da pažljivo pregledate sve troškove.
Sledi rečnik ključnih reči povezanih sa američkom zdravstvenom zaštitom:
- Premium (Premium): mesečni trošak vašeg plana
- Odbitak (Deductible): iznos koji plaćate iz džepa pre nego što počnu davati beneficije iz osiguranja
- Zajedničko osiguranje (Co-Insurance): procenat troškova koji ćete morati da platite nakon što vaša polisa osiguranja stupi na snagu
- Co-pay: ono što plaćate lekaru pri svakoj poseti
Važno: Obavezno se registrujte kod lekara primarne zdravstvene zaštite (PCP) ubrzo po dolasku u Ameriku. Vaš PCP će biti vaša primarna tačka kontakta za redovne medicinske potrebe i može vas uputiti na sve procedure ili testove koje je potrebno uraditi.
- Izgradite kreditno stanje u Sjedinjenim Državama
Mnogi novi imigranti i međunarodni studenti se bore da započnu svoj novi život u Sjedinjenim Državama sa svojim kreditnim rezultatom ili kreditnom istorijom. Američki kreditni rezultat određuje vašu kreditnu sposobnost i biće važan aspekt finansijskog života u Sjedinjenim Državama.
Stoga je važno izgraditi i održavati svoju kreditnu istoriju. U idealnom slučaju, bilo bi od pomoći ako biste počeli da radite na svom kreditu čim stignete u Ameriku. Najbolji i najjednostavniji način da se igzradi kreditna istorija jeste da počnete sa američkom kreditnom karticom.
- Stanovanje: Kupovina kuće i dobijanje hipoteke kao novi imigrant u Americi
Bez obzira da li dolazite u Sjedinjene Države sa privremnom vizom za posao ili učenje ili dolazite sa imigrantskom vizom (zelenom kartom), posedovanje kuće će biti ostvarenje sna. Uvek je isplativije imati kuću nego iznajmljivati na duge staze. Možete koristiti svoje mesečne rate za akumulaciju kapitala u imovini čija vrednost raste. Kupovina kuće ima dodatne prednosti sa stanovišta ulaganja. Pomaže da se akumulira bogatstvo tokom vremena.
Suprotno onome što mislite, ne morate da čekate dve godine ili više da biste izgradili dobar kreditni rezultat u Americi pre nego što steknete pravo na finansiranje kuće u Sjedinjenim Državama. Pored toga, neki američki zajmodavci nude hipoteke stranih državljana američkim pridošlicama i nerezidentima bez kreditne sposobnosti po konkurentnim stopama. Ovo vam omogućava i da polako počnete da istražujete svoje mogućnosti za kupovinu kuće u Sjedinjenim Državama čak i pre dolaska.
Kupovina kuće u Sjedinjenim Državama kao strani državljanin može biti prilično zastrašujuća, posebno ako niste svesni kako funkcioniše proces nekretnina u Sjedinjenim Državama. Ako razmišljate o kupovini nekretnine a novi ste u Americi ili ste nerezidentni strani investitor, ovaj vodič će vam pomoći korak po korak sve što trebate znati o tome kako da kupite nekretninu u Americi. Ono što takođe morate uraditi jeste započeti saradnju sa agentom za nekretnine koji ima iskustvo u radu sa stranim domaćim klijentima, kao što je agent za nekretnine sa oznakom CIPS.
CIPS (Certified International Property Specialist) ili Sertifikovani internacionalni agent za nekretnine je prošao specijalizovanu obuku za nesmetano rukovanje transakcijama nekretninama za osobe rođene u inostranstvu, a koje borave u Sjedinjenim Državama.
- Shvatite vaše beneficije kao zaposlenog lica u Americi
Beneficije pri zapošljavanju u Sjedinjenim Državama su među najboljima na svetu i važno je da razumete i iskoristite sve pogodnosti za zapošljavanje i vaših pogodnosti kao radnika koje su vam dostupne dok se selite na tlo Amerike, sa zelenom kartom ili privremenim vizama sa radnom dozvolom.
Evo najznačajanijih beneficija pri zapošljavanju u Americi:
- Zdravstveno osiguranje: većina poslodavaca dopinosi zdravstvenoj zaštiti zaposlenih. Zaposleni obično plaćaju porcenat ukupne premije, ali za razliku od većine zemalja u kojima se od vas traži 100% doprinosa za premije zdravstvenog osiguranja, zaposlenima u Americi obično svoj deo plaćaju poslodavci
- Plaćeno slobodno vreme (PTO – Paid Time Off) – američke kompanije nude između 15 i 30 slobodnih dana u proseku svake godine, pored državnih praznika u Americi. PTO obično uključuje dane odmora, bolovanej i plaćene savezne/državne praznike, što olakšava planiranje sloboodnog vremena
- Penzioni plan 401k: kompanije nude 401k planove za penzionisanje koji se finansiraju iz doprinosa zaposlenih, kao i iz sredstava koja se podudaraju sa kompanijama, što je velika prednost za nove imigrante koji se sele u Ameriku
- Plan kupovine akcija zaposlenih (ESPP): neke američke kompanije nude planove kupovine akcija zaposlenima koji im obično daju priliku da kupe akcije kompanije po sniženoj stopi u poređenju sa onim što vrede na tržištu
Kada je reč o iskorišćavanju beneficija za zaposlene dok živite u inostranstvu, nema boljeg mesta od Sjedinjenih Država, gde će vam beneficije dati jaku osnovu za novi početak u novoj zemlji.
- Upoznajte se sa američkim saveznim, državnim i lokalnim zakonima
Kao novi stanovnik Amerike, ne smete da upadate u probleme koji se tiču zakona. Međutim, trebalo bi da se upoznate sa nekim uobičajenim saveznim zakonima i pravilima državne ili lokalne uprave dok se ne nastanite u Americi.
Osim što ste društveno odgovoran stanovnik, uverite se da se pridržavate nekih uobičajenih stvari kao što su propisi u saobraćaju. Na primer, pazite na ograničenja brzine, uvek koristite pojas kada vozite, ne pijte dok vozite i sl. Novajlije treba da budu savesni i svesni svih američkih saveznih zakona kao što su zakoni o imigraciji Sjedinjenih Država, poreski sistem i zakoni o radu.
- Obrazovni sistem Sjedinjenih Država
Sjedinjene Države imaju obrazovni sistem svetske klase koji može poslužiti kao odlična osnova za svakog pridošlicu.
Osnovno obrazovanje je podeljeno na predškolsko (pre-school), obdanište (kindergarten), osnovnu školu (elementary school), i dva tipa srednje škole (middle school & high school). U večini slučajeva, deca će pohađati odvojene osnovne i srednje škole koje se nalaze u susedstvu. To su obično javne škole, iako postoji mnogo privatnih i međunarodnih škola.
Što se tiče visokog obrazovanja, univerziteti Amerike su među najboljima na globalnom nivou, i ostaje jedna od najboljih destinacija za međunarodne studente.
- Razumeti američku kulturu i tradiciju
Kada se preselite u bilo koju novu državu, sasvim je prirodno da ćete pokušati da izgradite jake veze sa lokalnim stanovništvom tako što ćete razumeti lokalnu kulturu i tradiciju. Sjedinjene Države imaju bogatu istoriju prihvatanja imigranata iz različitih delova sveta. Međutim, mogu postojati određene kulture i običaji koji se mogu razlikovati od vaših.
Istražite i prihvatite američku kulturu i naučite o njenim običajima, normama i poslovnom bontonu. Nove pridošlice takođe treba da imaju na umu ključne američke praznike i kako isplanirati svoje vreme u vreme takvih događaja.
Zaključak

USA flag and a passport. Toy airplane near dollar bills. Visa for trip to America. Chance which costs a fortune.
Sjedinjene Države su nacija imigranata i svake godine dočekuju milione pridošlica sa mogućnostima za zaposlenje, obrazovanje i preduzetništvo. Istorija Amerike kao zemlje mogućnosti dala je mnogim ljudima iz inostranstva priliku za uspeh u potrazi za srećom, baš ovde na američkim obalama. Bez obzira na vaše poreklo ili odakle dolazite, uvek postoje načini da počnete iznova. Uživajte u svim mogućnostima koje Amerika nudi, provodite vreme na otvorenom, jedite njihovu hranu i zaista osetite pravi duh slobode! Ovde ima mnogo toga da se vidi i uradi. Želimo vam sve najbolje u vašem novom životu u Sjedinjenim Državama i nadamo se da ćete ostvariti svoj američki san!
Izvor: Homeabroadinc.com
COMMENTS